Wednesday 13 April 2011

SELAMAT DATANG " السلام عليكم "

NAMA   : RUSIDA BINTI ROSLI
NO. MATRIK   : D20081033236
FAKULTI   : BAHASA DAN KOMUNIKASI
PROGRAM    : BAHASA ARAB DENGAN PENDIDIKAN    (AT49)
ALAMAT   : P/S 700, KG TASEK PAUH, 16800 PASIR PUTEH, KELANTAN

TAJUK YANG DIBICARAKAN IALAH KINAYAH....

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2011
Tarikh                     : 1 & 8 Mac 2011
Hari                         : Selasa
Kelas                       : 4 Ibnu Sina
Bilangan Pelajar    : 35 Orang
Tempoh Masa        : 45 Minit ( 9.00 Pagi- 9.45 Pagi & 11.20 Pagi- 12.05 Tengah Hari )
Mata Pelajaran     : Bahasa Arab Tinggi
Tajuk                      : Kinayah
Kemahiran              : Membaca,menulis dan bercakap
Hasil pembelajaran    :-
1) Memahami konsep kinayah dalam bahasa Arab dan jenis- jenis kinayah yang terlibat.
2) Pelajar dapat mengeluarkan jenis- jenis kinayah yang berbeza dalam teks bahasa Arab berbanding bahasa Melayu dan menulis  jenis-jenis kinayah yang berbeza dalam karangan mereka.
3) Pelajar dapat menentukan bentuk- bentuk ayat yang mengandungi  jenis- jenis kinayah yang betul dan dapat membetulkan kesalahan itu.


Langkah/ Masa
Kandungan
Aktiviti
Alat bantu mengajar
Pendahuluan
( 5 Minit )
 Memberi salam dan bacaan doa
-          Guru memberi salam
-          Pelajar menjawab salam
-          Pelajar membaca doa
-
Set Induksi
( Simulasi )
(10 Minit)
Guru menayangkan beberapa  contoh ayat kinayah
Pelajar memerhati video yang ditayangkan guru
Komputer dan LCD
Sesi Pengajaran
( 25 Minit )
-          Guru mengaitkan antara tajuk dengan video yang ditayangkan.
-          Guru memaklumkan tajuk pengajaran kepada pelajar
-          Guru menjelaskan  definisi kinayah secara khusus.
-          Guru membahagikan pelajar kepada 7 kumpulan
-          Guru meminta pelajar berbincang sesama ahli tentang kinayah dan membuat contoh ayat kinayah.
-          Guru meminta setiap kumpulan membuat perbentangan di hadapan kelas
Buku teks
Papan Putih
Kertas
Pen
Refleksi
( Penutup)
( 5 Minit )
-          Pelajar dapat memahami maksud kinayah dengan baik
-          Pelajar mampu membezakan contoh- contoh dan ayat- ayat kinayah
-          Guru membuat kesimpulan keseluruhan pembelajaran yang berlaku.




Langkah/masa
Kandungan
Aktiviti
Alat Bantuan Mengajar
Pendahuluan
( 5 Minit )
Memberi salam dan membaca doa
-          Guru memberi salam
-          Pelajar menjawab salam
-          Pelajar membaca doa
-
Set Induksi
( Simulasi )
( 10 Minit )
Guru meminta para pelajar menyenaraikan semua jenis- jenis kinayah.
Pelajar menyenaraikan jenis- jenis kinayah yang diminta guru.
Kertas dan pen.
Sesi pengajaran
( 25 Minit )
- Guru menjelaskan tajuk dengan aktiviti yang telah dilakukan pelajar.
- Guru menerangkan jenis- jenis kinayah.
- Guru menerangkan cara- cara mengenalpasti ayat kinayah dan majaz.
- Guru meminta pelajar memberi contoh selain daripada ayat yang terdapat dalam buku.
- Guru membahagikan pelajar dalam kumpulan.
- Pelajar diminta melakar peta minda mengenai tajuk yang telah dipelajari dalam kumpulan.
- Guru meminta setiap kumpulan membentangkan peta minda tersebut pada minggu hadapan.
- Gambar rajah.
- Buku Teks
- Papan Hitam
Refleksi
( Penutup )
( 5 Minit )
-Pelajar dapat mengetahui jenis- jenis (pembahagian) kinayah dan hubungan- hubungannya.
- pelajar dapat membezakan penggunaan setiap jenis- jenis  kinayah.
- Pelajar dapat membezakan kinayah dengan majaz.
- Pelajar dapat mempelajari cara membina ayat berdasarkan penggunaan kinayah.
- Guru membuat kesimpulan secara keseluruhan.






Thursday 7 April 2011

UNTUK KETERANGAN LEBIH LANJUT....


        SILA LIHAT DI SETIAP PAPARAN YANG TELAH DISEDIAKAN.


                                            " شكرا "